به مشاوره نیاز دارید؟

0912-8390325

021-44699715

 

گیربکس اتوماتیک به صورت استاندارد اولین بار در سال ۱۹۴۱ در خودرو لوکس کادیلاک استفاده شد ، در آن زمان به دلیل کم بودن نسبی تعداد اتومبیل و ترافیک استفاده از این نوع جعبه دنده صرفا جنبه لوکس و تشریفاتی داشت اما به دلیل تقاضای زیاد در ایالات متحده بسرعت استفاده از آن عمومیت پیدا کرده و رو به گسترش رفت تا جایی که در اواسط دهه نود برسی ها نشان داد نزدیک به هشتاد درصد رانندگان در ایالات متحده طریقه استفاده از جعبه دنده دستی را نمیدانستند زیرا آموزش و امتحان گواهینامه رانندگی با خودرو های گیربکس اتوماتیک انجام میشد.

از دهه گذشته در ایران نیز تعداد اتومبیل های گیربکس اتوماتیک به سرعت رو به افزایش است در حالی که آموزش و آزمایش گواهی نامه رانندگی همچنان با اتومبیل های گیربکس دستی صورت می گیرد. اکثر دارندگان اتومبیل های گیربکس اتوماتیک تصور میکنند رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک در فشردن پدال گاز و ترمز خلاصه می شود از این رو در کوتاه مدت باعث صدمه به گیربکس اتومبیل خود می شوند.

نکات زیادی در مورد رانندگی و نگهداری گیربکس اتوماتیک وجود دارد که در اینجا به تعدادی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

  • علائم شیفتر دنده اتوماتیک:

۱. P وضعیت پارک که به دنده پارک مشهور است . (در این وضعیت موتور استارت میخورد)

۲. R وضعیت دنده عقب برای حرکت به عقب.

۳. N وضعیت خلاص گیربکس (در این وضعیت نیز مانند P موتور استارت میخورد)

۴. D وضعیت حرکت ، با انتخاب این حالت بعد از برداشتن پا از روی پدال ترمز اتومبیل حرکت میکند و دنده ها بصورت اتوماتیک تعویض میشود.

۵. ۴-۳-۲-۱ با انتخاب هر یک از این شماره ها گیربکس محدود به تعویض دنده تا شماره مورد نظر میشود . مثلا انتخاب ۲ باعث میشود گیربکس فقط از دنده یک و دو استفاده نماید.

۶. L همان وضعیت دنده یک است که در بعضی از اتومبیل ها با حرف L به معنی low نشان داده میشود.

۷. (+M -) حالت manual یا تعویض دستی است ، در این حالت همانند گیربکس دستی میتوان بصورت اختیاری اقدام به تعویض دنده ها نمود با این تفاوت که در صورت توقف اتومبیل دنده به حالت یک باز میگردد . در بعضی اتومبیل ها در حالت دستی در صورت رسیدن دور موتور به بالاترین حد مجاز یا رد لاین دنده بصورت اتوماتیک تعویض میشود.

۸. کلید O/D یا همان حالت over drive که در بعضی از اتومبیل ها وجود دارد و معمولا در کنار شیفتر دنده و یا بر روی آن قرار دارد . اور درایو در حقیقت یک دنده اضافه همانند دنده پنج در اتومبیل های دنده ای است. در گیربکس های چهار دنده با خاموش کردن وضعیت over drive دنده چهار غیر فعال میشود و در اتومبیل های پنج دنده نیز کلید اور درایور مربوط به دنده پنج میباشد . علت نامگذاری اولیه اور درایور در گیربکس بیشتر شدن دور خروجی گیربکس از دور ورودی آن است زیرا در گذشته که اکثر اتومبیل ها دارای محور محرک عقب یا دیفرانسیل عقب بودند در آخرین دنده که معمولا دنده چهار بود دور ورودی و خروجی گیربکس برابر میشد، بعدها دنده ای طراحی شد که دور خروجی گیربکس از دور ورودی آن بیشتر بود و اور درایو نام گرفت. بر خلاف تصور عامه روشن و خاموش کردن حالت اور درایو در سرعتهای پایین و دنده های سنگین هیچ تاثیری در شتابگیری اتومبیل ندارد. این تصور اشتباه ریشه در فیلم های سینمایی و صحنه های ساختگی آنها دارد.  

مشاوره و عیب یابی رایگان

Transport

اتومات کار جهت سهولت مشتریان محترم، خدمات مشاوره و عیب یابی را به صورت کاملا رایگان ارائه می دهد.

قدر دانی از مشتریان به منظور اعتماد به اتومات کار باعث افتخار ماست.

ادامه مطلب

اتومات کار در فضای مجازی

کانال آپارات

"ویدیو ها و فیلم های آموزشی گیربکس اتومات را
در کانال آپارات ما دنبال کنید."

اتومات کار

کانال تلگرام

"اخبار و اطلاعات مرتبط با گیربکس اتومات را
در کانال تلگرام ما دنبال کنید."

اتومات کار

درباره ما

مرکز تخصصی گیربکس اتوماتیک اتومات کار با مدیریت آقای بیژن مرادی با سابقه نزدیک به ده سال در زمینه تعمیرات و تامین قطعات انواع گیربکس های اتوماتیک در حال فعالیت می باشد.

آقای بیژن مرادی فعالیت خود را در زمینه گیربکس اتوماتیک بعد از اتمام تحصیلات, در کنار آقای مهندس آرام و در تعمیرگاه موشیخ واقع در خیابان جانبازان شروع کرد. آقای مهندس آرام را می توان به جرات اولین فرد متخصص در ایران در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک دانست.

ادامه مطلب...

تماس با ما

 آدرس : شهرک آپادانا شهرک شهید رحمانی ورودی کارواش آپادانا جنب پایانه آزادی

شماره تماس:   8390325-0912      44699715-021

ایمیل: info@automatkar.com

 

 

Truck

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet.

Storage

Vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper.