به مشاوره نیاز دارید؟

0912-8390325

021-44699715

 

CVT مخفف کلمات Continually Variable Gearbox بوده و به معنی سیستم انتقال قدرت متغیر است. همانند گیربکس های (Direct Shift Gearbox) یا DSG در ساده ترین طرز بیان نوعی از سیستم های انتقال نیروی اتوماتیک هستند. شما بعد از روشن کردن خودرو پدال ترمز را فشار می دهید و اهرم دنده را در وضعیت D (حرکت یا Drive) قرار می دهید. سپس حرکت خودروی شما آغاز شده و بدون استفاده از سیستم کلاچ و بدون ایجاد لرزش خودرو شروع به حرکت می نماید. همانند نمونه های اتوماتیک ساده، با افزایش سرعت دنده ها نیز تغییر کرده و سرعت خودرو را با میزان دورموتور هماهنگ می نماید.

گیربکس CVT چیست و چگونه کار می کند؟

CVT مخفف کلمات Continually Variable Gearbox بوده و به معنی سیستم انتقال قدرت متغیر است. همانند گیربکس های (Direct Shift Gearbox) یا DSG در ساده ترین طرز بیان نوعی از سیستم های انتقال نیروی اتوماتیک هستند.

شما بعد از روشن کردن خودرو پدال ترمز را فشار می دهید و اهرم دنده را در وضعیت D (حرکت یا Drive) قرار می دهید. سپس حرکت خودروی شما آغاز شده و بدون استفاده از سیستم کلاچ و بدون ایجاد لرزش خودرو شروع به حرکت می نماید. همانند نمونه های اتوماتیک ساده، با افزایش سرعت دنده ها نیز تغییر کرده و سرعت خودرو را با میزان دورموتور هماهنگ می نماید.

مزایای گیربکس های CVT چیست؟

موتورهای بنزینی و دیزلی تنها در محدوده ای خاص از دور موتور قادر به تولید بالاترین نیروی ممکن خود هستند. بر خلاف این موتورها، پیشرانه های الکتریکی همیشه در بالاترین سطح ممکن کار کرده و بیشترین نیروی موتور همیشه در دسترس راننده قرار دارد. جعبه دنده CVT در هنگام شتابگیری این امکان را به موتور می دهد که همیشه در همان محدوده تولید حداکثری نیرو کار کرده و بعد از گذر از مرحله شتابگیری و رسیدن به سرعت موردنظر، به دلیل عدم نیاز به حداکثر قدرت، دور موتور به سرعت پایین می آید. از گیربکس های CVT معمولا در خودرهای هیبریدی استفاده می شود. این خودروها که مجهز به تنظیماتی برای تقسیم مناسب و هماهنگ نیروی بین دو موتور بنزینی/دیزلی با موتور الکتریکی هستند، به سادگی از این نوع سیستم انتقال قدرت استفاده می نمایند.

با توجه به این مساله که در گیربکس های CVT هیچ چرخ دنده ثابتی وجود ندارد، در بعضی از مدل ها سیستمی تعبیه شده که اقدام به شبیه سازی تعویض دنده به صورت قدیمی نموده و در هنگام شتابگیری حسی همانند گیربکس های قدیمی را به راننده و سرنشینان منتقل نموده و فرایند شتابگیری را مانند خودروهای قدیمی و با اندکی ضربه انجام می دهد. نقاط ضعف و معایب سیستم انتقال قدرت CVT در مورد استفاده از خودروهای مجهز به سیستم انتقال قدرت CVT اختلاف نظرهایی وجود دارد.

به عقیده برخی این سیستم انتقال قدرت با توجه به بالا و پایین رفتن زیاد و غیرطبیعی دور موتور و صدای زیاد و غیر طبیعی موتور هنگام شتابگیری گزینه مناسبی نیست. به نظر برخی نیز عملکرد این سیستم انتقال قدرت مناسب نبوده و اندکی کند و دیر به فشردن پدال گاز واکنش نشان می دهد. بیشتر انتقاداتی که به گیربکس های CVT وارد می گردد، ناشی از خو گرفتن رانندگان با سیستم های تعویض دنده کلاسیک بوده و علاقمندان افراطی خودروها و رانندگان حرفه ای به دلیل عدم کنترل بر روی نحوه عملکرد خودرو و دنده ها علاقه به آن ندارند.

اما بنظر نمی رسد که مردم عادی و استفاده کنندگان معمولی خودروها مشکل خاصی با آن داشته باشند. استفاده از جعبه دنده های اتوماتیک روزبروز بیشتر شده و شرکت های تولید کننده خودرو دریافتند که یک سیستم کامپیوتری، توانایی های بسیار بالاتری در زمینه تعویض به موقع و مناسب دنده داشته و همچنین دقت و سرعت این عمل نیز بیشتر از توانایی های بخش بسیار بزرگی از استفاده کنندگان خودرو است. البته سیستم های جدیدتر و متفاوتی از این سیستم های انتقال قدرت مانند گیربکس های DSG و گیربکس های مجهز به سیتم دوکلاچه نیز وجود داشته که در آینده به معرفی و بررسی عملکرد آنها و همچنین تفاوت های موجود در بین انواع مختلف آنها خواهیم پرداخت.

مشاوره و عیب یابی رایگان

Transport

اتومات کار جهت سهولت مشتریان محترم، خدمات مشاوره و عیب یابی را به صورت کاملا رایگان ارائه می دهد.

قدر دانی از مشتریان به منظور اعتماد به اتومات کار باعث افتخار ماست.

ادامه مطلب

اتومات کار در فضای مجازی

کانال آپارات

"ویدیو ها و فیلم های آموزشی گیربکس اتومات را
در کانال آپارات ما دنبال کنید."

اتومات کار

کانال تلگرام

"اخبار و اطلاعات مرتبط با گیربکس اتومات را
در کانال تلگرام ما دنبال کنید."

اتومات کار

درباره ما

مرکز تخصصی گیربکس اتوماتیک اتومات کار با مدیریت آقای بیژن مرادی با سابقه نزدیک به ده سال در زمینه تعمیرات و تامین قطعات انواع گیربکس های اتوماتیک در حال فعالیت می باشد.

آقای بیژن مرادی فعالیت خود را در زمینه گیربکس اتوماتیک بعد از اتمام تحصیلات, در کنار آقای مهندس آرام و در تعمیرگاه موشیخ واقع در خیابان جانبازان شروع کرد. آقای مهندس آرام را می توان به جرات اولین فرد متخصص در ایران در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک دانست.

ادامه مطلب...

تماس با ما

 آدرس : شهرک آپادانا شهرک شهید رحمانی ورودی کارواش آپادانا جنب پایانه آزادی

شماره تماس:   8390325-0912      44699715-021

ایمیل: info@automatkar.com

 

 

Truck

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet.

Storage

Vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper.